ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15154065
*
nr 1515 4065
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, Skulpterad, Monogramsignerad, -73,60x67 cm
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 januari 2023
kl 19:28:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/1 22:29:38
1
700 kr
16/1 14:46:18
2
800 kr
16/1 19:23:38
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:49
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:17
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02
*
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
nr 1515 4065
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, Skulpterad, Monogramsignerad, -73,60x67 cm
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 januari 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/1 22:29:38 | 1 | 700 kr |
16/1 14:46:18 | 2 | 800 kr |
16/1 19:23:38 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:17 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02